سمت و سوی جدید رمزارزها

43253453234543 - سمت و سوی جدید رمزارزها

*** متن پیش رو در دنیای اقتصاد منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست ***

بازارهای ریسکی از جمله بیت‌کوین و اتریوم روز گذشته، ۳ ژانویه ۲۰۲۳ وارد روند مثبت و هرکدام به ترتیب با رشد ۳/ ۱ و ۱/ ۲ درصدی مواجه شدند. بر این اساس بیت‌کوین با رشد خود همچنان در اوایل سال ۲۰۲۳ ‌در کانال ۱۶ هزار دلاری باقی ماند و در ساعت ۱۵ به وقت تهران ۱۶ هزار و ۷۱۷ دلار معامله می‌شد. این در حالی بود که اتریوم نیز به عنوان دومین دارایی ریسکی حمایت کانال ۱۲۰۰ دلار را به دست آورد و در ساعت مذکور رقم ۱۲۱۴ دلار را به ثبت رساند.

عوامل ذکر شده پیش‌بینی‌ها را دستخوش تغییر و تحول کرد و سبب شد تحلیل‌گران از سیگنال‌های منفی خود در بازارها مبنی بر نزول بیش از پیش بیت‌کوین در سال جدید، کمی عقب‌نشینی کنند، اما به دلیل عدم فعالیت بازارهای جهانی و ثبات آنها، بازار رمزارزها در مسیر صعودی قرار گرفته است که بررسی‌های به عمل آمده در این حوزه نشان می‌دهد که بلافاصله با آغاز معاملات در سال جدید، بیت‌کوین به جایگاه خود در پایان سال ۲۰۲۲ بازخواهد گشت.

مسیر سبز بیت‌کوین؟

عملکرد روند قیمتی رمزارزها در آغاز سال ۲۰۲۳ نشان می‌دهد که با بسته شدن بازارها در آغاز سال جدید، بازارهای پرریسک از جمله بیت‌کوین و اتریوم در مسیر صعودی قرار گرفتند. از این‌رو بیت‌کوین که با رشد ۳/ ۱ درصدی در کانال ۱۶ هزار دلاری در حال نوسان بود، روز گذشته رقم ۱۶ هزار و ۷۱۷ دلار را به ثبت رساند.

این درحالی است که دومین ارز دیجیتال مهم جهانی نیز با رشد ۱/ ۲ درصدی خود توانست بار دیگر حمایت ۱۲۰۰ دلاری را به دست آورد و روز گذشته در ساعت ۱۵ به وقت تهران به ۱۲۱۴ دلار رسید. در این میان سوال این است که شیب صعودی بازارهای پرریسک در روزهای اخیر سیگنال مثبتی در سال ۲۰۲۳ محسوب خواهد شد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که با توجه به عدم فعالیت طلا، شاخص دلار و سیاست‌های پولی در آغاز سال جدید، عملکرد این بازار را باید یک عملکرد هیجانی دانست و نمی‌توان آن را به عنوان سیگنالی مثبت در صعود رمزارزها برشمرد.

با توجه به نوسانات بسیار زیاد ارزهای دیجیتال و سقوط ۷۵ درصدی بیت‌کوین و اتریوم در سال ۲۰۲۲، ارزهای دیجیتال در این حوزه به دارایی‌های پرریسک تبدیل شد. بنابراین هرچند اگر بیت‌کوین در مسیر صعودی قرار گیرد، تا زمانی که به یک دارایی امن تبدیل نشود، نمی‌تواند نگاه سرمایه‌گذاران را مانند سابق به خود جلب کند. بر این اساس سرمایه‌گذاران به دو دسته تقسیم می‌شوند: دسته اول، سرمایه‌گذارانی که به قصد سود‌دهی اقدام به خرید رمزارزها می‌کنند تا با فروش آنها در ماه‌های آتی سود کسب کنند و دسته دوم نیز با این نگرش که در ماه‌های آتی بازار‌های ریسکی با افت بیشتری رو‌به‌رو خواهند شد، دارایی‌های خود را در بخش‌های امن‌تری از جمله طلا سرمایه‌گذاری کردند.

همچنین بررسی کنید ...

سرعت دانلود ۵G در جهان ۲۰ درصد رشد کرد

سرعت دانلود جهانی شبکه‌های ۵G در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۳ میلادی، ۲۰ درصد افزایش …