اسیدوز متابولیک چیست و چه درمانی دارد؟

444344343 - اسیدوز متابولیک چیست و چه درمانی دارد؟

افرادی که اسیدوز متابولیک دارند ممکن است ضربان قلب سریع، خستگی، گیجی، تغییر در الگوهای تنفسی و حالت تهوع داشته باشند. اسیدوز متابولیک با ضربان قلب سریع، خستگی، گیجی و احساس عمومی ناخوشی مشخص می شود.

اسیدوز متابولیک چیست؟

اسیدوز متابولیک زمانی است که اسیدها در مایعات بدن شما جمع می شوند.

اگر اسیدوز متابولیک زیادی در خون شما وجود داشته باشد که بی کربنات را از بین می برد یا اگر در نتیجه بیماری کلیوی یا نارسایی کلیوی مقدار زیادی بی کربنات در خون خود از دست بدهید. بی کربنات یک پایه است. این نوعی دی اکسید کربن است. یک محصول جانبی زائد پس از اینکه بدن شما غذا را به انرژی تبدیل می کند.

شکاف آنیونی تفاوت بین بارهای الکتریکی مثبت و منفی در الکترولیت های خون شما است. الکترولیت‌ها یون‌هایی هستند که به تنظیم بسیاری از فرآیندهای متابولیک در بدن شما کمک می‌کنند، مانند وارد کردن مواد مغذی به سلول‌ها و خارج کردن مواد زائد از سلول‌ها. نمونه هایی از الکترولیت ها عبارتند از سدیم، کلسیم، پتاسیم، کلرید و فسفات.

اسیدوز متابولیک, فرمول جبران اسیدوز متابولیک, افرادی که مبتلا به اسیدوز متابولیک می شوند

افرادی که مبتلا به اسیدوز متابولیک می شوند

اسیدوز متابولیک چه کسانی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

اسیدوز متابولیک می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد. با این حال، معمولاً افرادی که نارسایی کلیه یا بیماری مزمن (طولانی مدت) کلیوی دارند را تحت تأثیر قرار می دهد.

اگر اسیدوز متابولیک داشته باشید چه اتفاقی برای بدن شما می افتد؟

بدن شما باید تعادل pH خاصی داشته باشد تا به درستی کار کند. مقیاس pH سطوح اسیدها و بازها در خون شما است. مقیاس pH از 0 (بسیار اسیدی) تا 14 (بسیار بازی یا قلیایی) متغیر است. محدوده pH طبیعی در خون شما از 7.35 تا 7.45 است.

کلیه ها و ریه های شما به حفظ تعادل pH مناسب کمک می کنند. کلیه های شما اسیدها و بازهای اضافی را از طریق ادرار و خون خارج می کنند. ریه های شما میزان دی اکسید کربن خون را تنظیم می کنند. اسیدوز متابولیک زمانی اتفاق می‌افتد که بدن شما بیش از حد اسید تولید می‌کند یا کلیه‌های شما اسیدهای کافی را از خون شما دفع نمی‌کنند.

علائم اسیدوز متابولیک چیست؟

اگر اسیدوز متابولیک دارید، ممکن است هیچ علامت یا نشانه ای وجود نداشته باشد.

علائم و نشانه های رایج اسیدوز متابولیک عبارتند از:

– تسریع ضربان قلب (تاکی کاردی)

– گیجی یا سرگیجه

– احساس خستگی بسیار ( خستگی )

– از دست دادن اشتها

– سردرد

– تنفس سریع یا تنفس طولانی و عمیق

– حالت تهوع و استفراغ

– احساس ضعف

– تنفسی که بوی شیرین یا میوه ای دارد.

– موارد شدید اسیدوز متابولیک می تواند منجر به مرگ شود.

علت اسیدوز متابولیک چیست؟

چهار علت اصلی اسیدوز متابولیک عبارتند از:

• اسیدوز مرتبط با دیابت: اسیدوز مرتبط با دیابت زمانی ایجاد می شود که اجسام کتون در بدن شما به دلیل دیابت درمان نشده ایجاد می شود. بدن شما اجسام کتون تولید می کند در حالی که چربی ها را به انرژی تبدیل می کند (متابولیسم). هنگامی که قند (گلوکز) در دسترس نیست، بدن شما از اجسام کتون برای انرژی استفاده می کند.

• اسیدوز هیپرکلرمیک: اسیدوز هیپرکلرمیک زمانی ایجاد می شود که بدن شما بیش از حد بی کربنات سدیم را از دست می دهد. ممکن است در صورت مصرف بیش از حد ملین ها یا اسهال شدید رخ دهد.

• اسیدوز لاکتیک: اسیدوز لاکتیک زمانی ایجاد می شود که اسید لاکتیک بیش از حد در بدن شما وجود داشته باشد. اسید لاکتیک یک اسید آلی است که سلول‌های عضلانی و گلبول‌های قرمز خون برای انرژی تولید می‌کنند، زمانی که اکسیژن زیادی در بدنتان وجود ندارد. علل آن عبارتند از نارسایی کبد، قند خون پایین، اختلال مصرف الکل ، سرطان و ورزش شدید.

• اسیدوز توبولار کلیه: اسیدوز توبولار کلیوی زمانی ایجاد می‌شود که کلیه‌های شما اسید کافی را به ادرار دفع نکنند. در نتیجه خون شما اسیدی تر می شود.

شایع ترین علت اسیدوز متابولیک چیست؟

اسهال غیرقابل کنترل و نارسایی کلیه شایع ترین علل اسیدوز متابولیک هستند.

آیا اسیدوز متابولیک مسری است؟

نه، اسیدوز متابولیک مسری نیست. شما نمی توانید اسیدوز متابولیک را به فرد دیگری منتقل کنید.

اسیدوز متابولیک چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک از شما در مورد علائم شما سوال خواهد کرد و ممکن است یک معاینه فیزیکی انجام دهد. آنها همچنین آزمایشاتی را برای کمک به تأیید تشخیص خود سفارش خواهند داد. آنها همچنین ممکن است شما را به یک نفرولوژیست ارجاع دهند. نفرولوژیست پزشکی است که در بیماری های کلیوی تخصص دارد.

چه آزمایشاتی برای تشخیص اسیدوز متابولیک انجام خواهد شد؟

پزشک شما ممکن است آزمایش‌های مختلفی را با توجه به آنچه که ممکن است علت اسیدوز متابولیک شما باشد، درخواست کند. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• آزمایشات خون : آزمایش خون به ارائه اطلاعات مهم در مورد مواد شیمیایی در خون شما کمک می کند. آزمایش خون برای اسیدوز متابولیک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

– شکاف آنیونی: پزشک شما از یک سوزن نازک برای خارج کردن مقدار کمی خون از ورید بازوی شما استفاده می کند. آنها تفاوت بین الکترولیت های با بار مثبت و الکترولیت های بار منفی خون شما را مقایسه می کنند. فاصله زیاد بین الکترولیت های مثبت و منفی خون شما ممکن است نشان دهنده اسیدوز متابولیک باشد.

– گاز خون شریانی (ABG): پزشک شما از یک سوزن نازک برای خارج کردن مقدار کمی خون از شریان مچ دست، بازو یا کشاله ران شما استفاده می کند. آنها سطح اکسیژن و دی اکسید کربن خون شما را اندازه گیری می کنند. آنها همچنین تعادل pH خون شما را اندازه گیری می کنند. pH خون زیر 7.35 نشان می دهد که شما اسید بیش از حد یا باز بسیار کمی در خون خود دارید.

• آزمایشات ادرار :

در طول آزمایش ادرار، در یک ظرف مخصوص ادرار می کنید. پزشک شما سطح pH ادرار شما را بررسی می کند. ممکن است در ادرار خود اسیدهای زیادی داشته باشید یا در ادرار خود باز کافی نداشته باشید.

چگونه اسیدوز متابولیک را رفع می کنید؟

هنگامی که پزشک شما مشخص می کند که چه چیزی باعث اسیدوز متابولیک می شود، می تواند یک برنامه درمانی مناسب را توصیه کند. برخی از درمان ها عبارتند از:

– سیترات سدیم اگر بیماری کلیوی یا نارسایی کلیوی دارید.

– مایعات وارد شده از طریق ورید بازوی شما (مایعات IV).

– بی کربنات سدیم IV، که به تعادل اسیدهای خون شما کمک می کند.

– اگر اسیدوز مرتبط با دیابت دارید، انسولین مصرف کنید.

– حذف مواد سمی از خون شما، از جمله آسپرین، متانول (ماده ای در چسب ها، رنگ ها و لاک ها) یا اتیلن گلیکول (ماده ای در ضد یخ).

اگر اسیدوز متابولیک دارم چه بخورم یا بنوشم؟

برخی غذاها و نوشیدنی ها می توانند باعث شوند بدن شما اسیدهای بیشتری بسازد. قبل از ایجاد هر گونه تغییر در رژیم غذایی خود، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند شما را در مورد گنجاندن یا افزایش ایمن غذاها یا نوشیدنی های مناسب در رژیم غذایی خود راهنمایی کنند. آنها همچنین ممکن است شما را به یک متخصص تغذیه که در بیماری های کلیوی متخصص است ارجاع دهند.

غذاها و نوشیدنی هایی که باعث می شوند بدن شما اسید بسازد عبارتند از:

– گوشت از جمله مرغ و ماهی

– تخم مرغ

– پنیر

– دانه ها

– الکل

غذاها یا نوشیدنی هایی که قلیایی تولید می کنند عبارتند از:

– میوه ها

– آجیل و خشکبار

– حبوبات

– سبزیجات

– آب قلیایی

چه داروهایی برای درمان اسیدوز متابولیک استفاده می شود؟

داروهای بدون نسخه (OTC) سیترات سدیم یا بی کربنات سدیم می توانند به تعادل اسیدها در بدن شما کمک کنند. قبل از مصرف هر گونه داروی OTC برای کمک به درمان اسیدوز متابولیک خود، با پزشک خود صحبت کنید.

پزشک شما ممکن است اینوتروپ ها را نیز تجویز کند. اینوتروپ ها به ضربان قلب قوی تر کمک می کنند که به دریافت اکسیژن بیشتر در بدن و کاهش میزان اسیدهای خون شما کمک می کند. پزشک شما می تواند اینوتروپ ها را از طریق IV در ورید بازوی شما به بدن شما برساند.

چگونه می توانم خطر ابتلا به اسیدوز متابولیک را کاهش دهم؟

شما نمی توانید از اسیدوز متابولیک جلوگیری کنید. با این حال، شما می توانید به کاهش خطر کمک کنید:

– نوشیدن آب زیاد و مایعات دیگر

– اگر دیابت دارید، سطح قند خون خود را مدیریت کنید.

– کاهش با قطع میزان الکلی که مصرف می کنید

خط پایان

اسیدوز متابولیک وضعیتی است که باعث تجمع اسید در بدن شما می شود. ممکن است سعی کنید برخی از علائم رایج اسیدوز متابولیک را نادیده بگیرید یا از بین ببرید. با این حال، آنها راه بدن شما برای گفتن چیزی هستند که درست نیست. اگر علائمی دارید، با پزشک خود صحبت کنید، به خصوص اگر شرایطی دارید که بر کلیه های شما تأثیر می گذارد. آنها اینجا هستند تا کمک کنند.

همچنین بررسی کنید ...

آیا شکلات تلخ می‌تواند به سلامت روده شما کمک کند؟

شکلات تلخ، خوراکی خوشمزه که فواید شگفت‌انگیزی برای سلامتی، به خصوص سلامت روده دارد. بسیاری …